Praktické info

Oblasť pobrežia Costa del Sol, okresné mesto Málaga kde je aj letisko.

Lietajú tu pravidelné linky z Bratislavy, Viedne, Budapešti aj Prahy. Let z Viedne je približne do 3 hodín. Pre ľudí, ktorí majú radi šoférovanie a cestou sa chcú zastaviť v zaujímavých mestách cesta predstavuje približne vzdialenosť 2.800 km a je najčastejšie cestujú tri dni, kde sa cestou zastavia a prespia v zaujímavých lokalitách v Španielsku, Francúzsku …

Málaga – prístavné mesto, počet obyvateľov približne 600.000 – južné Španielsko, oblasť Andalúzia.

Marbella – približne 140.000 obyvateľov

Je to niečo ako francúzske Saint-Tropez, alebo americké Beverly Hills

  • približne 35 min. autom z Málagy
  • taxi z letiska do centra Marbelli – cca 70 Eur
  • autobus – priama linka z letiska do Marbelli – 6 Eur

Školy – miestne španielske školy sú bezplatné a je tu aj niekoľko kvalitných medzinárodných škôl, v porovnaní zo súkromnými školami v Bratislave sú trochu lacnejšie.

Zdravotníctvo – v Španielsku a takisto aj v oblasti Marbella je zdravotníctvo na veľmi dobrej úrovni, dá sa ešte priplatiť za nadštandardný prístup – nemusíte čakať a máte individuálny prístup.

Šport – je to veľmi veľa krásnych a kvalitných golfových ihrísk, cyklistika, vodné športy a atrakcie.

Pláže – v Marbelli je veľmi veľa krásnych či už mestských pláží, alebo v okolí. Všetky pláže sú verejné, niekde sú platené ležadlá so slnečníkmi, alebo časti pláže ohradené k hotelu, ale prístup do vody je vždy otvorený. Približne 100km od Marbella je krásna pláž Tarifa – je tam veľa surférov, vodných športov – ide o najjužnejší bod Európskeho kontinentu. Odtiaľ je už iba kúsok do Afriky, kde sa viete dostať trajektom z mestečka Algeciras.

Reštaurácie

Veľký mix rôznych kuchýň od úplne cenovo štandardných až po exkluzívne. Španielska, talianska, bulharská, ázijská či thajská kuchyňa, výborná zmrzlina, čerstvé ryby, čerstvá zelenina a ovocie…. Španieli sú veľmi spoločenský národ, radi raňajkujú, obedujú aj večerajú v reštauráciách, nikam sa neponáhľajú a radi popíjajú vínko. V Španielsku neplatí nulová tolerancia alkoholu pri šoférovaní, preto aj pri obchodných obedoch si dobré víno nemusia odopierať.

Tipy na výlety, šport a prechádzky:

  • hora La Concha (pohorie Sierra Blanca) – rozprestiera sa nad Marbellou, zabezpečuje výbornú mikroklímu celej oblasti (s priemernou teplotou 19°C počas celého roka) a ponúka výbornú turistiku s krásnymi výhľadmi a počasie v okolí mesta Marbella je slnečné, pričom počas leta je tu 12-14 hodín priameho slnečného svitu denne a zimy sú tu veľmi mierne.
  • Gibraltár – asi 35 min. autom z Marbbeli, je tam lanovka – z vrchola je krásny výhľad a stretnete tam voľne žijúce opice. Je tu veľmi veľa 600 rastlín, papradí, machov a tiež je tu evidovaných viac ako 270 druhov vtákov z afrického kontinentu, opice a delfíny.
  • pláž Tarifa – približne 100km od Marbella je krásna pláž, je tam veľa surférov, vodných športov – ide o najjužnejší bod Európskeho kontinentu. Odtiaľ je už iba kúsok do Afriky, kde sa viete dostať trajektom z mestečka Algeciras.